Magdalena Piekorz

  • urodzona 02 października 1974
  • scenarzystka, reżyser, doktor sztuki filmowej
  • absolwentka reżyserii WRiTV im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach

Nagrody i Wyróżnienia

  • 1997 – Nagroda Instytutu Kultury w Linz – Austria – za etiudę filmowa „Kamienica”
  • 1998 – Brązowy Lajkonik na XXXI Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych w Krakowie za debiut dokumentalny
    „Dziewczyny z Szymanowa”
  • 1998 – Wyróżnienie Dyrektora TVP.S.A. w Szczecinie na I Małym Przeglądzie Form Dokumentalnych za „Dziewczyny z Szymanowa”
  • 1998 – Nominacja Polskiego Informatora Kulturalnego do nagrody „Wydarzenie Artystyczne’98” za „Dziewczyny z Szymanowa”
  • 1998 – Udział „Dziewczyn z Szymanowa” w pokazie najciekawszych dokumentów 1998 roku w ramach Tygodnia Filmu Europejskiego w Strassburgu.
  • 1997/1998 – Udział „Dziewczyn z Szymanowa” w festiwalach : Baltic Film Festival – Dania, Mediaschool – Łódz, Polska, „Meeting in Siberia” – Rosja, i pokazach specjalnych – Bretania (Francja), Ołomuniec (Czechy), Chicago (USA), Nowy York
  • 1998 – Nagroda Honorowa Jury na II Małym Przeglądzie Form Dokumentalnych w Szczecinie za film dokumentalny: „Franciszkański Spontan”
  • 1999 – Udział w pracach Jury XXXII Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych w Krakowie
  • 1999 – Grand Prix Festiwalu „Euroshorts’99” (European Film Rewiev) w Warszawie za film dokumentalny „Przybysze”
  • 2000 – Nagroda Marszałka Województwa Ślaskiego dla Młodych Twórców za osiągnięcia w dziedzinie dokumentalnego filmu telewizyjnego
  • 2002 – Udział filmów „Labirynt” i „Znaleźć, zobaczyć, pochować” w Festiwalach: „Raindance” – Londyn, Polish Film Festiwal – Chicago, Nowy York
  • 2002 – Przegląd twórczości w ramach Polskiego Festiwalu Filmowego (Polish Film Festival) w Chicago
  • 2003 – Wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Integrującym „Ty i ja” w Bydgoszczy za film dokumentalny „Labirynt”
  • 2003 – Nagroda w kategorii: film dokumentalny (Sezonie Documentario Oggi) na Festiwalu Filmowym „VIDEOPOLIS 2003” (Padwa – Włochy) za film dokumentalny: „Opuszczone miasto” (produkcja: Factum – Chorwacja )
  • 2006 – Udział w pracach Jury polskiej edycji konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill 2006
    organizowanego przez Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy
  • 2006 – Przewodnicząca Jury X Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Off Cinema” w Poznaniu
  • 2006 – Przewodnicząca Jury II Festiwalu Filmów Niezależnych „Kiloff” w Mysłowicach
  • 2006 – Udział w pracach Jury II Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych organizowanych przez Goethe-Institut i niemiecki Fundusz Pamięć i Przyszłość
  • 2008 – Nagroda Publiczności – Złoty Klakier na XXXIII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za film „Senność”
  • 2008 – Udział w międzynarodowej konferencji najlepszych programów telewizyjnych świata „The Best of Input” – członkini komisji selekcjonującej polskie programy TV na „The Best of Input” 2009 (razem z Andrzejem Fidykiem i Markiem Piwowskim)
  • 2009 – Przewodnicząca Jury X Przeglądu Reportażu Telewizyjnego organizowanego przez „Silesia Film” i TVP Katowice
  • 2009 -Nagroda Publiczności na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Nowym Yorku
    (New York Polish Film Festival) za film „Senność”
  • 2009 – Nagroda Publiczności na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Seattle (Seattle Polish Film Festival) za film „Senność”
  • 2009 – Nagroda Dziennika Zachodniego dla 50 najbardziej wpływowych kobiet regionu (ósme miejsce w plebiscycie)
  • 2009 – Narcyz 2009 – Nagroda Izby Przemysłowo Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego dla najbardziej wyróżniających się kobiet regionu
  • 2009 – Nominacja w plebiscycie „Cegła z Gazety” – Nagrody Gazety Wyborczej im. Janoscha
  • 2009 – 4 Nominacje do Złotych Masek 2009, w tym Indywidualna za Reżyserię oraz za Spektakl Roku dla musicalu „Oliver!” (Złota Maska za Scenografię dla Marcela Sławińskiego i Katarzyny Sobańskiej)
  • 2010 – Medal Towarzystwa Kultury Teatralnej im. Mariana Mikuty: „Zasłużony dla Kultury Teatralnej
  • 2004 – debiut fabularny „Pręgi” – nagrody:
  1. GDYNIA 2004
    • Wielka Nagroda XXIX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2004
    • „Złote Lwy” dla najlepszego filmu „Pręgi” w reżyserii Magdaleny Piekorz
    • Złoty Klakier – Nagroda Publiczności i Radia Gdańsk dla najdłużej oklaskiwanego filmu Festiwalu – 5 minut 22 sekundy
    • Nagroda Publiczności Silver Screen
    • Nagroda za najlepsze zdjęcia dla Marcina Koszałki
    • Nagroda za najlepszy dźwięk dla Michała Żarneckiego
    • Nagroda za najlepsze kostiumy dla Doroty Roqueplo
    • Nagroda Forum Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego za Granicą dla filmu „Pręgi” w reżyserii Magdaleny Piekorz za wyjątkowy kunszt reżyserski
  2. Polski Kandydat do Nagrody Oscar 2005
  3. Official Selection – New Directors/New Films Festiwal 2005 – Nowy York – Lincoln Center i Museum of Modern Art
  4. Złota Taśma 2005 dla najlepszego filmu polskiego – Nagroda Samodzielnego Koła Piśmiennictwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich (polska sekcja FIRPRESCI)
  5. Syrena Warszawska dla najlepszego polskiego filmu 2004 roku – Nagroda Klubu Krytyki Filmowej Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej
  6. PROWINCJONALIA 2005:
    • Główna Nagroda Publiczności Jańcio Wodnik na XII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej PROWINCJONALIA 2005 dla Magdaleny Piekorz za film „Pregi”
    • Nagroda Dziennikarzy Jańcio Wodnik dla Magdaleny Piekorz za film „Pręgi”
    • Nagroda Specjalna Organizatorów „Jańcio Wodnik” dla Wacka Adamczyka za rolę w filmie „Pręgi”
    • Nagroda Publiczności Jańcio Wodnik dla Michała Żebrowskiego za główną rolę męską
    • Nagroda Publiczności Jańcio Wodnik dla Adriana Konarskiego za muzykę do filmu „Pręgi”
  7. Miód 2004 Dziennika Zachodniego dla Magdaleny Piekorz za debiut fabularny
  8. Internetowa Nagroda Filmowa przyznawana przez czytelników Serwisu Filmowego Stopklatka.pl i magazynu „ Cinema” dla najlepszego polskiego filmu 2004 roku
  9. Polska Nagroda Filmowa „Orzeł 2005” dla Jana Frycza za drugoplanową rolę męską
  10. Złota Kaczka 2005 dla Najlepszego Filmu Polskiego
  11. Złota Kaczka 2005 dla Najlepszego Aktora Michała Żebrowskiego za role w filmie „Pręgi”
  12. 10 Nominacji do Orłów 2005
  13. 6 Nominacji do Złotych Kaczek
  14. Srebrny Witeź na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Czelabińsku – Rosja 2005
  15. Polski kandydat do Europejskiej Nagrody Filmowej 2005
  16. Duna Television Award – Międzynarodowy Festiwal Filmowy – Pecs – Węgry
  17. Śląski Orzeł 2006 za wybitne osiągnięcia artystyczne

Dorobek Artystyczny

  • Dziewczyny z szymanowa
    „Dziewczyny z Szymanowa” – scenariusz, reżyseria 1997 – emisja „Czas na dokument” – TVP
  • „Franciszkański Spontan” – scenariusz, reżyseria 1997 – emisja „Czas na dokument” – TVP
  • „Przybysze” scenariusz, reżyseria – 1999 – emisja „Czas na dokument” – TVP
  • „Labirynt” – reżyseria 2001 – emisja „Czas na dokument” TVP
  • „Opuszczone miasto” -scenariusz, reżyseria – 2001 – realizacja dla „Factum” – Imaginary Academy – Chorwacja/Włochy
  • „Znaleźć, zobaczyć, pochować” – scenariusz, reżyseria – 2001 (Bośnia) – emisja „Czas na dokument” – TVP
  • „Chicago”serial telewizyjny, 25 odcinków – współreżyseria – emisja – telewizja TVN
  • „Arystokraci w Nowej Rosji” – scenariusz, reżyseria – dla 1 Programu TVP – 2004
  • “Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze” -Aglaja Veteranyi – monodram w wykonaniu Joanny Pierzak – reżyseria – Scena letnia „Pod Gryfami” – Wrocław -2004
  • „Pręgi”2004 – debiut fabularny na podstawie scenariusza Wojciecha Kuczoka – producent: Studio Filmowe „TOR” (wykonawcy: Michał Żebrowski, Jan Frycz, Agnieszka Grochowska, Jan Peszek, Borys Szyc)
  • „Doktor Haust” – spektakl teatralny według tekstu Wojciecha Kuczoka w wykonaniu Michała Żebrowskiego – reżyseria – Teatr Studio – Warszawa 2005
  • Techniki negocjacyjne miniatura
    „Techniki negocjacyjne” – reżyseria – Teatr Telewizji dla 2 Programu TVP – scenariusz: Julita Grodek; (wykonawcy: Agnieszka Grochowska, Mariusz Bonaszewski, Andrzej Kłak)
  • „Łucja szalona” – spektakl teatralny o życiu rodziny Jamesa Joyce’a – reżyseria – Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie – premiera październik 2007
  • „Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków” – charytatywny spektakl muzyczny na rzecz Hospicjum Cordis w Mysłowicach z udziałem znanych osobistości ze świata kultury, mediów i polityki – scenariusz, reżyseria i teksty piosenek – Teatr Rozrywki w Chorzowie – grudzień 2007
  • „Przerwany lot” – scenariusz, reżyseria – film dokumentalny – emisja w 1 Programie TVP styczeń 2007
  • „Senność”– film fabularny na podstawie prozy Wojciecha Kuczoka – reżyseria – premiera kinowa – październik 2008
  • „Oliver!” – musical – reżyseria – Teatr Rozrywki w Chorzowie – premiera kwiecień 2009
  • „Miłość i gniew” Johna Osborne’a – reżyseria – Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie – premiera październik 2009
  • „Hotel Nowy Świat” – reżyseria – Teatr Polski w Bielsku-Białej – premiera maj 2010
  • Wizyta Starszej Pani
    „Wizyta Starszej Pani” – Friedrich Durrenmatt- reżyseria – Teatr Śląski w Katowicach – premiera listopad 2010
  • „Panna Madonna Legenda Tych Lat” – reżyseria – Koncert poświęcony twórczości Ewy Demarczyk – scenariusz, reżyseria 48.KFPP.Opole 2011
  • widok krakowa
    „Widok Krakowa” – scenariusz, reżyseria polska premiera 2013, międzynarodowy projekt City(W)rites, producent: Krakowskie Biuro Festiwalowe
  • Zbliżenia miniatura
    „Zbliżenia” – scenariusz, reżyseria, premiera 2014, film fabularny, producent: TOR
Poniżej znajdziesz moje Curriculum Vitae. Możesz je pobrać w dogodnym dla Ciebie języku:
965 Downloads
735 Downloads
650 Downloads