M
Po latach wspólnych występów rodzice się rozwodzą, a narratorka i jej przyrodnia siostra trafiają do szkoły z internatem. Z dawnego życia pozostała im tylko bajka o dziecku gotującym się w mamałydze, którą dziewczynki opowiadają sobie wciąż na nowo, w coraz okrutniejszych wersjach.
Widziane oczami dziecka, dramatyczne losy rodziny na tle barwnego świata cyrku, opisane językiem pozornie prostym i naiwnym, lecz o dużym ładunku emocjonalnym, czynią z powieści Aglaji Veteranyi fascynującą i wstrząsającą zarazem lekturę.
Książka została bardzo dobrze przyjęta przez krytykę, nagrodzono ją licznymi nagrodami (m.in. Nagrodą im. A. Chamisso) oraz stypendiami w Szwajcarii i Niemczech. W 2001 roku wystawiono w Zurychu adaptację sceniczną powieści.
źródło: wp.pl
Historia zagrana przez Joasię Pierzak to dojmujące studium dojrzewania małej dziewczynki, stawania się kobietą. – mówi Magda Piekorz, reżyserka spektaklu. – Tym bardziej intrygujące, że dziecko wychowane w cyrku ma zupełnie odmienne problemy, na przykład martwi się o to czy jego mama nie spadnie podczas akrobacji pod cyrkową kopułą, bo trzyma się tylko za włosy. Chodziło mi o to, by w tym prostym zapisie zobaczyć świat.- Magdalena Piekorz
Starałam się przenieść pod Gryfy to, co sama lubię w teatrze: czystość formy i znaczenie symbolu.
Monodram Joasi i moja pierwsza fabuła „Pręgi” mają wiele ze sobą wspólnego – są bardzo blisko życia, blisko prawdy, ich bohaterowie są z krwi i kości.- Magdalena Piekorz
Ta sztuka nie wywoła uśmiechu od ucha do ucha, ale ma także zabawne sceny. Nie chcemy dołować, raczej pokazać jasne strony przeżywania świata.
Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze
scenariusz:
Magdalena Piekorz
muzyka:
Fabryka Dźwięków Różnych
reżyseria:
Magdalena Piekorz
występuje:
Joanna Pierzak (Orleańska)
Scena Letnia Pod Gryfami – Wrocław